ďťż

Praca nas sobą - refleksje Piotra

Świat eMki
12. Dobre samopoczucie

Posuwając się dalej w opracowaniu rozwoju indywidualnego możemy teraz zrozumieć prawdziwe znaczenie wypowiedzi, która brzmi. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego. Nie oznacza to ani Bardziej niż, ani Mniej niż. Jeśli potrafimy mieć szacunek dla siebie samych to potrafimy obdarzyć innych miłością, a to jest podstawowym uczuciem wartym poświecenia i wysiłku. Czy widzisz siebie jako osobę, której wysiłek się opłca? Czy jesteś zdolny mieć dobre samopoczucie?

13. Uraza

Osoby noszace w sercu urazę, noszą w sobie uczucie złości. Uczucia urazy do tego jak, gdzie i kiedy żyją. Noszenie w sercu złych uczuć może doprowadzić nas do stanu rozpaczy. Urazy są zawsze dobrym usprawiedliwieniem dla naszego nieodpowiedzialnego postępowania. Porozmawiaj o urazach, które masz w sobie teraz. Czy trzymasz się kurczowo uczucia gniewu, ponieważ uważasz, że twój gniew jest usprawiedliwiony?

14. Przebaczenie i zrozumienie

Nauczenie się jak akceptować sytuacje, których zmienić nie możemy oraz jak zrozumieć ludzi, którzy nas skrzywdzili, stanowia oznakę indywidualnego rozwoju. Co wiesz o przebaczeniu i zrozumieniu? Czy zdolność akceptowania sytuacji, których zmienić nie możesz stała się częścią twego życia teraz?

15. Nietolerancja

Brak tolerancji - nietolerancja, może wyrastać ze stanu litowania się nad samym sobą oraz z uczuć urazy. Z chwilą gdy nauczymy się, jak łatwo zwalamy winę na innych za stan naszych uczuć. Szczególnie łatwo robimy się nietolerancyjni wobec innych, gdy różnią sie oni od nas sposobem myślenia i życia. Jakkolwiek łatwo być również nietolerancyjnym wobec osób nam bliskich i ważnych w naszym zyciu. W jaki sposób byłeś nietolerancyjny w stosunku do innych w przeszłości?Skup się na tym pytaniu. Czy nadal jesteś nietolerancyjny w stosunku do innych?

16. Tolerancja

W miarę,j ak uczysz się być odpowiedzialny za swoje uczucia, czy uważasz się za osobę bardziej tolerancyjną? Czy tolerujesz siebie? Czy tolerujesz innych? Czy jesteś w stanie wyraźniej zauważać potrzeby innych osób, oraz zaakceptować ludzi jako równych sobie? Czy potrafisz ich zrozumieć? Czy jesteś w stanie akceptować siebie teraz?

17. Usprawiedliwanie się - alibi

Jak wiele zainwestowaliśmy w usprawiedlwianie się innym osobom z naszego postępowania, poprzez tłumaczenie się? Czasami takie wyjaśnienia są prawdziwe, niekiedy półprawdziwe, natomiast często są one oczywistą fikcją. Czy potrafisz przypomnieć sobie jak szukałeś dla siebie alibi? Jakie miałeś samopoczucie, kiedy miałeś alibi? Czy dostrzegasz w sobie, iż układasz sobie alibi obecnie?

17. Nieuczciwy sposób myślenia

Ma on miejsce wtedy gdy wymyślamy sobie jakies alibi i wierzymy w nie, wtedy gdy rzeczywiście zaczynamy wierzyć w swoje urazy, wtedy gdy rzeczywiscie czujemy się obrzuceni obelgami i niezrozumieni. Wtedy niebezpieczeństwem jest to, że stracimy całkowicie kontakt z rzeczywistością. Jak oszukiwałeś siebie w przeszłości? W jaki sposób mógłbyś teraz oszukać samego siebie odnośnie ważnych spraw w swoim życiu?

18. Ukończenie danej pracy

Czy wiesz jak dobrze sie będziesz czuł, gdy ukończysz daną pracę, dane zadanie, ale nie dlatego, że ktoś ci każe, ale dlatego, że sam chcesz ją ukończyć? Jakie jest to dla ciebie uczucie? Podaj niektóre przykłady prac niedawno ukończonych, w wyniku których miałeś dobre samopoczucie. Co sądzisz o pracy, którą teraz wykonujesz i która ma na celu scalenie twojego życia?

19. Obawa

Niekiedy obawiamy się określonych spraw - obawiamy się, że ktoś nas zostawi, obawiamy się, że nasze plany niesprawdzą się, że ktoś znajdzie nas w stanie nieopanowania a czasami w bliżej nieokreślony sposób i raczej ogólnie obawiamy się, że nie spełniamy swego zadania oraz tego, że nic się nam nie uda a także, że załatwimy wszystkie sprawy źle. Porozmawiaj o swoich obawach. O tych, które masz teraz i o tych, które wpływają destrukcyjnie na twój spokój wewnetrzny.

20. Odkładanie rzeczy na potem

Często odkładamy to co mamy do zrobienia na potem, czyli aż do momentu pojawienia się w nas odpowiedniego natchnienia i aż uwierzymy, że nadszedł właściwy czas. Ale ten czas jakoś prawie nigdy nie nadchodzi. Gdy piętrzą się kłopoty z wykonaniem pracy, mamy skłonność do następujących reakcji stajemy się osobami trudnymi we współżyciu, robimy się niecierpliwi oraz nieodpowiedzialni. Podaj przykłady projektów, które odłożyłeś na później do momentu, gdy nadejdzie właściwy czas. Jak się czułeś, gdy piętrzyły się kłopoty z wykonaniem twojej pracy? Jak zachowywałeś się wtedy?

Być uczciwy wobec samego siebie jest najtrudniejszą formą uczciwości. W miarę jak uczymy się akceptować siebie takimi jakimi jesteśmy naprawdę, możemy zaśmiać się z siebie, z tego, iż kiedyś próbowaliśmy udawać kogoś innego. Czy jesteś w stanie śmiać się z samego siebie, za to teraz?

Perły, prawdziwe, perły fałszywe. Królestwo Boże podobne jest do pięknej perły, którą kupił kupiec, sprzedając wszystko co miał. Pragne madrości, by móc rozeznać, co jest wartościowe a co nie jest. By dokonywać własciwych wyborów, żyć w prawdzie.

Jeśli obrachunek ma być uczciwy musi zawierać zarówno wady jak i zalety. Dostrzeganie wyłącznie wad, wpędza w depresję. Obrachunek nie ma nas pogrążyć ale oczyścić.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • angamoss.xlx.pl
  • Powered by WordPress, © Świat eMki