ďťż

Program fundacji "Pro bono" - pomocy rodzinie

Świat eMki
PROGRAM

Każdy z nas potrzebuje innych ludzi i każdy jest innym potrzebny. Każdy z nas wywiera wpływ na innych i każdy takiemu wpływowi podlega. Związki i interakcje międzyosobowe oraz ich charakter mają zasadnicze znaczenie dla kierunku i stopnia rozwoju człowieka. Często ważą na całym jego życiu. Sytuacja taka w sposób szczególny ma miejsce w rodzinie ze względu na specyficzną bliskość więzi, współdziałanie i współzależność, gęstość kontaktów oraz ich silne nasycenie emocjonalne. To, jacy jesteśmy, zależne jest od tego, jaka jest nasza rodzina. To, jaka jest nasza rodzina, zależy od tego, jacy jesteśmy. Od tego, jacy jesteśmy, zależy jakość naszych społeczeństw.

NASZE CELE

Wzmocnienie rodziny, pojmowanej jako podstawowe środowisko życia i rozwoju człowieka, mające zasadniczy wpływ na jego stosunek do siebie, innych ludzi i otaczającego świata. Pomoc rodzinom z problemami.

Pomoc osobom i rodzinom zmagającym się z bolesnymi doświadczeniami, znajdującym się w sytuacjach przeciążających psychicznie, destabilizujących i kryzysowych. Pomoc w problemach przekraczających aktualne umiejętności samodzielnego konstruktywnego radzenia sobie.

Zapobieganie powstawaniu, pogłębianiu i rozprzestrzenianiu się różnego rodzaju zaburzeń i patologii mających swoje korzenie w źle funkcjonującej rodzinie i w źle rozwiązanych sytuacjach kryzysowych.

Wspieranie w rozwoju. Pomoc w osiąganiu dojrzałości osobowej i społecznej. Aktywizowanie potencjałów (zdolności, możliwości).

Pobudzanie i wspieranie kreatywności. Budowanie i wzmacnianie poczucia sprawczości.

Promowanie wartości społecznych. Ochrona zdrowia psychicznego i (poprzez związki psycho-somatyczne) fizycznego.

Pomoc "w porę" - w miejsce spóźnionych i uprzedmiotawiających działań interwencyjnych czy opiekuńczych.

NASZE DZIAŁANIA

Mają charakter edukacyjny, psychoedukacyjny, terapeutyczny, rozwojowy. Są to:

- spotkania poradnicze i terapeutyczne indywidualne i rodzinne z doradcami, pedagogami, psychologami;

- sesje rodzinne prowadzone przez 2 terapeutów; możliwość rozmów z duszpasterzem

- warsztaty i seminaria o różnej, dostosowanej do potrzeb tematyce

- grupy spotkaniowe, grupy rozwojowe, grupy wsparcia, grupy samopomocowe.

PROGRAM

Nastawiony jest z jednej strony na pomoc człowiekowi potrzebującemu - z drugiej na ratowanie rozpadającego się kapitału społecznego (rozpad lub degradacja więzi społecznych, alienacja, rozchwianie systemów wartości; systematyczne rozszerzanie się obszarów dysfunkcji i patologii).
Program kładzie nacisk na rolę rodziny w pozytywnym bądź negatywnym (osobistym i społecznym) funkcjonowaniu człowieka.

PODSTAWY TEORETYCZNE

W swym działaniu Fundacja opiera się na systemowej koncepcji funkcjonowania rodziny, zgodnie z którą rodzina wskutek istniejących między jej członkami intensywnych powiązań nie jest zbiorem poszczególnych osób, ale tworzy specyficzną całość, określaną jako system. Przy tym każda z osób funkcjonuje jako część tej całości. Stąd między właściwościami jednostki a właściwościami rodziny zachodzi obustronna zależność.

Teoria ta wiąże zarówno twórcze, jak i dysfunkcyjne zachowania człowieka z cechami jego rodzinnego otoczenia; równocześnie przyjmuje, że na pozytywne bądź negatywne właściwości grupy rodzinnej wpływ ma każda z tworzących ją osób.

Zasady dotyczące relacji osoba-rodzina odnoszą się odpowiednio do relacji osoba-rodzina-społeczeństwo. Elementy te pozostają w systemie wzajemnych zależności i wpływają na siebie na zasadzie sprzężeń zwrotnych.

DLACZEGO ZAJMUJEMY SIĘ RODZINĄ ?

Powszechnie funkcjonujące modele pomocy czy interwencji w sytuacjach tego wymagających traktują poszczególne elementy składowe ludzkiej i społecznej kondycji - osobno. Tymczasem działania dotyczące zmiany pojedynczych fragmentów rzeczywistości mogą pomóc pojedynczo, często jednak skazane są - mimo angażowania nieraz dużych wysiłków i środków - na niską lub nawet bardzo niską efektywność.

Wszystko bowiem jest zawsze częścią jakiejś całości. I wszyscy jesteśmy częścią jakiejś całości. Elementy istnieją tylko w relacjach. Wypreparowywanie elementów z całości nie pozwala na zrozumienie ani elementu, ani całości. Nie rozumiejąc, nie działamy skutecznie.

Obserwując pogłębiającą się dezintegrację i postępującą destabilizację rodziny - rzadko zdajemy sobie sprawę z powiązań pomiędzy kondycją rodziny a kondycją świata, w którym żyjemy. Palące problemy współczesności, do jakich należy np. alienacja, alkoholizm, narkomania, uzależnienie od seksu, zjawisko "dzieci ulicy", subkultury i sekty, znieczulica, agresja, przemoc, przestępczość, fanatyzm - nie powstają i nie rozwijają się same z siebie. U ich źródeł leży niewydolność rodziny - wytwarzająca podłoże dla rozwoju patologii, które w wyniku przemian cywilizacyjnych i obyczajowych aktywizują się i demonstrują coraz mocniej i jawniej. Skutki dysfunkcji rodziny stwarzają potrzebę takich społecznych działań interwencyjnych, jak np. domy dziecka, domy samotnych matek, zakłady odwykowe, zakłady resocjalizacyjne, domy "pogodnej" starości, przytuliska, w znacznym stopniu hospicja. Wszystko to zresztą to tylko widoczny czubek góry lodowej. Pozostałe problemy, jakie rodzi źle funkcjonująca rodzina, skryte są przed okiem postronnego widza. Objawiają się tylko coraz gorszą jakością międzyludzkich relacji i coraz gorszymi perspektywami naszego ludzkiego bytowania.

Program Fundacji, opierając się na współczesnej wiedzy na temat zależności dotyczących funkcjonowania osób, rodzin i społeczności, zawiera w sobie spójną wizję problemów naszej rzeczywistości. W sposób szczególny zajmuje się rodziną - rozumianą jako bazowe środowisko rozwoju i życia człowieka, odciskające swoje piętno na jego osobistym i społecznym funkcjonowaniu.

Rodzina jest grupą o specyficznej sile oddziaływania, którą tworzy szczególne bogactwo i szczególna intensywność wzajemnych powiązań. Siła ta decyduje o znaczeniu rodziny w kształtowaniu się ludzkiej osobowości, stosunku człowieka do siebie, innych ludzi i otaczającego świata oraz w postrzeganiu przez niego swojej w tym świecie roli. Stąd jakość rodziny ma podstawowe znaczenie zarówno dla tworzących ją osób, jak i dla całego społeczeństwa.

W związku z powyższym nastawieni jesteśmy na pracę z parami narzeczeńskimi i małżeńskimi, z rodzicami, z rodzinami, jak również z pojedynczymi osobami w kontekście całego systemu rodzinnego. Obejmujemy naszym programem także dzieci i młodzież, czyli osoby, od których również zależy, a w przyszłości zależeć będzie zasadniczo stan rodzin, obejmujemy nim również seniorów, których rola w rodzinie i społeczeństwie może być znacząca i ważna.

Wszystko to czynimy w przekonaniu, że praca na rzecz rodzin jest równocześnie działaniem na rzecz szeroko pojmowanego dobrostanu jednostkowego i społecznego. Działaniem na rzecz lepszego świata.

"Rodzina - tu powstaje człowiek" - Virginia Satir

CO PROPONUJEMY?

W centrum naszych propozycji jest Poradnia Rodzinna, Poradnia dla Każdego, Punkt Pomocy Kryzysowej - pomoc w problemach i kryzysach życia osobistego i rodzinnego.

W jej obrębie i wokół niej realizowany jest szereg programów szczegółowych, dostosowanych do potrzeb:

"Nie czekaj - przyjdź!" - pomoc dla osób w sytuacjach psychicznie przeciążających, destabilizujących i kryzysowych

Pomoc dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym

"Pomoc dla rodziny - pomyślność dla dziecka" - pomoc rodzinie wieloproblemowej; ochrona zdrowia psychicznego i możliwości rozwojowych dziecka

"Być dobrze razem" - zajęcia integracyjne dla dzieci szkolnych

"Kim jestem - dokąd zmierzam?" - warsztaty rozwoju osobistego dla młodzieży

"Między tobą a mną" - zajęcia interakcyjne z treningiem komunikacji dla młodzieży

"Rozmowy o miłości, małżeństwie i rodzinie" - spotkania dla par

"Miłość, małżeństwo - i co dalej?" - warsztaty dla zakochanych i narzeczonych

"Szkoła życia rodzinnego" - warsztaty dla par narzeczeńskich i małżeńskich

"Nie jesteś sama" - grupa wsparcia i indywidualna pomoc psychologiczna dla kobiet z problemami macierzyństwa

"My i nasze dziecko" - zajęcia dla młodych rodziców

"Jak być rodzicem" - seminarium dla rodziców

"Wychowanie bez porażek" - warsztaty dla rodziców

"Pomóż sobie i swojemu dziecku!" - warsztaty i grupa wsparcia dla rodziców

"W naszej rodzinie" - seminarium dla rodziców na temat tożsamości rodzinnej

"Sztuka porozumiewania się" - warsztaty doskonalenia komunikacji i umiejętności interpersonalnych

"Kryzys jest szansą" - pomoc dla małżeństw w kryzysie

"Życie - oznacza: rozwój" - spotkania dla seniorów

"Wspólnymi siłami" - program pomocy rodzinom z osobami niepełnosprawnymi

"Czas dla ciebie" - grupa wsparcia dla opiekunów osób starszych, niedołężnych i terminalnie chorych

"Błędne koło przemocy" - program przeciwdziałania agresji w rodzinie i społeczeństwie

"Wyjść na prostą" - pomoc dla osób i rodzin z długotrwałymi problemami

"Barwy życia" - spotkania grupowe o różnej, zależnej od potrzeb tematyce

zobacz link: http://free.ngo.pl/probono
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • angamoss.xlx.pl
  • Powered by WordPress, © Świat eMki