ďťż

Nagonka na norweskie wilki

Świat eMki
Pod koniec zeszłego roku norweski rząd zezwolił na odstrzał pięciu z norweskich wilków – to jedna czwarta całej wilczej populacji tego kraju. Norweski Departament ds. Przyrody wydał zezwolenia setkom rolnikom na odstrzał wilków, aby mogli się zabezpieczyć przed utratą inwentarza, przeważnie owiec.

W Norwegii wilki są pod ochroną jako szczególnie zagrożone wyginięciem. W odpowiedzi na decyzję władz, WWF (Światowy Fundusz na rzec Przyrody) zainicjował kampanię wysyłania apeli do norweskiego Ministra Środowiska, Knuta Arilda Hareide, o wstrzymanie odstrzału.

W maju 2004 r. norweski parlament przyjął narodową strategię utrzymania minimum trzech watah. Obecny odstrzał zredukował liczbę watah do dwóch, co jest jawnym naruszeniem parlamentarnej dyrektywy.

Zimą 2003/2004 oszacowano liczbę 98-114 wilków w południowej Norwegii oraz Szwecji, w dwunastu watahach. W 2001 r. norweski rząd zezwolił na odstrzał 9 z 25 wilków. Po najnowszym odstrzale 5 z norweskich wilków, pozostało ok. 15 osobników. Jest to poważne zagrożenie dla przetrwania gatunku w Norwegii.

Taka praktyka jest niezgodna z przyjętymi międzynarodowymi standardami zarządzania przyrody. Dyrektor WWF-Norwegia, Rasmus Hansson, twierdzi, że nie zna żadnego innego kraju z tak agresywną politykę przeciwko wilkom.

Wilk jest gatunkiem chronionym w Norwegii od 1973 roku oraz został umieszczony w tamtejszej Czerwonej Księdze jako gatunek skrajnie zagrożony. Norweskie Ministerstwo Środowiska jest odpowiedzialne za szczególną ochronę populacji wszystkich gatunków z Czerwonej Księgi.

Szwedzki Minister Środowiska, Lena Sommestad, ostro skrytykowała decyzję władz Norwegii, zarzucając im unikanie odpowiedzialności za utrzymanie południowo-skandynawskiej populacji wilka. Niedawne badania naukowe dotyczące wilków wskazują na maksymalną liczbę 120 osobników w południowej Skandynawii. Istnieje więc poważne zagrożenie genetycznego zwyrodnienia populacji wilka ze względu na małą liczbę osobników. Według WWF, zdrowa populacja genetyczna takiego drapieżnika powinna liczyć minimum 800 osobników.

Obecnie WWF podważa legalności decyzji o odstrzale, sprawa trafiła do sądu.

Opracował Adam Będkowski

źródło:
http://www.pracownia.org....ex.php?news=119
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • angamoss.xlx.pl
  • Powered by WordPress, © Świat eMki