ďťż

ZALECENIA DLA ZDROWIEJĄCYCH ALKOHOLIKÓW

Świat eMki
ZALECENIA DLA ZDROWIEJĄCYCH ALKOHOLIKÓW

Pamiętaj: Twoje zdrowienie wymaga stałej troski. Korzystaj z poznanych strategii radzenia sobie z głodem alkoholowym, w trudnych sytuacjach życiowych wykorzystuj wypróbowane, skuteczne dla siebie sposoby poradzenia sobie ze stresem.

W procesie trzeźwienia pomocne są następujące zalecenia:

1. Informuj innych o swoich problemach z alkoholem. Zdecydowanym, stanowczym głosem odmawiaj, mówiąc: NIE PIJĘ! - powtarzaj to do skutku.

2. Zadbaj, aby w Twoim domu nie było żadnego alkoholu. Nie zgadzaj się, aby do Twojego domu przynoszono alkohol.

3. Spotykaj się przede wszystkim z osobami, które wspierają Twoją trzeźwość. Zrezygnuj z towarzystwa osób, z którymi wcześniej piłeś alkohol.

4. Pamiętaj o tym, że wypicie piwa lub szampana ,,bezalkoholowego” jest tak samo niebezpieczne dla Twojej trzeźwości, jak wypicie innego alkoholu.

5. Bądź ostrożny - niektóre produkty spożywcze, ciastka, kremy do ciast, cukierki, czekoladki, lody, oferowane w kawiarniach - kawy ,,smakowe” w swoim składzie zawierają alkohol. Spożycie produktów zawierających nawet śladowe ilości alkoholu może wyzwolić głód alkoholowy.

6. Zrezygnuj sprawdzaj czy w używanych lekach znajduje się alkohol np. od świeżaczy do ust, wody po goleniu, dezodorantów, których używanie wyzwala chęć napicia się alkoholu.

7. Zawsze sprawdzaj czy w używanych lekach znajduje się alkohol. Jest w kroplach, nalewkach, środkach rozgrzewających do nacierania ciała, preparatach do płukania ust, itp. Użycie zagraża Twojej trzeźwości.

8. Odżywiaj się regularnie, syty odczuwasz mniejszą chęć do napicia się.

9. Pij dużo ilości płynów - wody mineralnej, soków owocowych, herbaty ziołowej, np. mięty, melisy, itp., aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na płyny.

10. Zrezygnuj z używania do ,,poprawy nastroju” mocnej herbaty, kawy, leków lub innych substancji psychoaktywnych. Używanie ich prowadzi do nawrotu picia.

11. Systematycznie, (co najmniej raz w tygodniu) uczęszczaj na mityngi wybranej przez siebie grupy lub grup Anonimowych Alkoholików

12. Korzystaj z pomocy kolegów i przyjaciół z AA. W sytuacji trudnej dla siebie telefonuj do osób, od których możesz uzyskać wsparcie - przede wszystkim do trzeźwiejących alkoholików. Nie wahaj się - dzwoń!

13. Na pierwszym miejscu stawiaj trzeźwość. Zadania wykonuj systematycznie, z uwagą.

14. Prowadź regularny tryb życia, dużo spaceruj, gimnastykuj się. Uprawiaj sport, aby zwiększyć swoją odporność na zmęczenie.

15. Spożywaj ciemne pieczywo, drób, ryby, otręby, kiełki, orzechy, warzywa, mleko, drożdże itp., aby uzupełnić w organizmie zasoby witaminy B.

16. Dbaj o pogodę ducha. Bądź tolerancyjny, dbaj o siebie. W codziennym życiu wykorzystuj modlitwę o pogodę ducha.

ZALECENIA OGÓLNE DLA CHCĄCYCH ASERTYWNIE REALIZOWAĆ ABSTYNENCJĘ

Jeżeli zdecydowałeś się na podjęcie leczenia i zachowanie abstynencji ważne będzie dla Ciebie w pierwszym okresie po podjęciu leczenia, abyś:
1. Unikał miejsc, w których piłeś kiedyś alkohol.

2. Nie chodził do restauracji, lokali, kawiarni i innych miejsc, w których podaje się alkohol.

3. Nie brał udziału w spotkaniach towarzyskich, o których wiesz, że podaje się tam alkohol.

4. Nie uczestniczył w uroczystościach rodzinnych, na których będzie pity alkohol.

Jeżeli w twojej pracy pije się alkohol, to teraz:

Nie bierz udziału w składkach na zakup alkoholu

Nie polewaj alkoholu gdy inni piją

Nie kupuj alkoholu dla innych

Nie przebywaj tam, gdzie piją

Nie zgadzaj się stać na „czatach”

Może się zdarzyć, że do picia będzie namawiać Cię jakaś ważna dla Ciebie osoba, np. kolega, z którym kiedyś piłeś, atrakcyjna kobieta, kierownik itp. Na każde namawianie Cię do picia mów „NIE PIJĘ”, nie szukając żadnych dodatkowych, niepotrzebnych usprawiedliwień. O ile nie budzi to twojego zdecydowanego sprzeciwu, informuj o tym, że jesteś osobą uzależnioną od alkoholu.

PAMIĘTAJ!!! Picie bezalkoholowego szampana i piwa jest dla Ciebie tak samo niebezpieczne jak pierwszy kieliszek alkoholu.

Dbaj o to, aby w Twoim domu nie było alkoholu

* nie zgadzaj się, aby ktoś do Ciebie przynosił alkohol

* nie odwiedzaj w pojedynkę osoby, która zapiła lub na „kaca”

* nie przyjmuj i nie dawaj prezentów i łapówek w postaci alkoholu

* nie przebywaj z osobami, które są pod wpływem alkoholu

PAMIĘTAJ!!! Twoja choroba i Twoje leczenie są teraz najważniejszymi sprawami w twoim życiu. Dlatego nie broń się przed informowaniem o tym lekarzy specjalistów, przełożonych w pracy i namawiających do picia kolegów.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • angamoss.xlx.pl
  • Powered by WordPress, © Świat eMki